sv. Ján Klimak (Klimakos) – Nebeský rebrík
krátky životopis autora
Narodenie a smrť Jána Klimaka nie sú presné, niektoré zdroje sa rozchádzajú až v rozmedzí 50.rokov. Bazil Veľký spomína rok 523, iný zdroj sa prikláňa k roku 580.
Jeho meno Klimak pochádza práve z tohto diela – rebrík, grécky „klimax“.
Väčšinu údajov o jeho živote čerpáme z jeho knihy. Len z tejto knihy je možné zostaviť a spoznať osobnosť sv. Jána Klimaka. Podľa knihy ho tí, ktorí o ňom písali, pokladali za mnícha na hore Sinaj, plného askézy a modlitby.
Ioannes (Ján) vstupuje do kláštora ako šestnásť ročný. To znamená, že jeho vzdelanie nebolo také hlboké ako vzdelanie napríklad sv. Bazila Veľkého, a táto jednoduchšia forma sa prejavuje aj v štýle písania. V monastiery (kláštore) sa stal poslušníkom starca Martyria a istú dobu žil v nejakom kláštore v Alexandrii. Klimakos sa po smrti jeho starca uchyľuje do pustovne neďaleko kláštora, kde strávil mnoho rokov. Po odchode z pustovne sa stáva predstaveným kláštora sv. Kataríny. Neskôr sa funkcie vzdáva a umiera ako obyčajný mních.
kniha Nebeský rebrík
Usudzuje sa, že spis Nebeský rebrík vznikol na prelome 6. a 7.storočia, jedná akoby o príručku určenú pre mníchov praktizujúcich askézu, no rady pre duchovné stúpanie a rast môžu aplikovať aj ľudia žijúci mimo monastier (kláštor), pretože mníšsky život je často prirovnávaný k životu v manželstve. Ako mních musí vedieť zomierať sebe, tak musí rovnako zomierať aj každý iný človek, lebo „keď zrno nepadne do zeme a neodumrie, neprinesie úrodu“.
Podstatu askézy vždy predstavuje zrieknutie sa svetského života, úspechu, slávy a radovánok. Predpokladá istú izoláciu od okolitého sveta, hoc nemusí ísť o izoláciu na fyzicky odľahlom mieste. Asketická prax totiž znamená predovšetkým umenie uzavrieť sa do seba a uniknúť tak svetskému zhonu. Cestou k tomu je rozímanie a modlitba, ktoré oslobodzujú z pominuteľného sveta a poskytujú askétovi útočište. Iným podporným prostriedkom je život v spoločenstve, sviatosti, poriadok dňa.
Spis Nebeský rebrík obsahuje 30 stupienkov pre stúpanie k Bohu:
- O zrieknutí sa svetského života
- O potlačení sklonu k vášňam čiže o zbavení sa túžby po svete
- O dobrovoľnom odchode
- O blaženej a večnej poslušnosti
- O pokání
- O pamätaní na smrť
- O radostnom smútku
- O pokoji a miernosti
- O závisti
- O ohováraní
- O zbytočných rečiach a mlčaní
- O klamstve
- O omrzenosti
- O obžerstve
- O čistote
- O chamtivosti
- O chudobe
- O necitlivosti
- O spánku, modlitbe a spevu žalmov vo spoločenstve
- O bdení
- O prílišnom strachu
- O ješitnosti
- O pýche
- O tichosti, pokore, neprítomnosti zloby
- O pokore
- O schopnosti rozlišovať myšlienky, vášne a cnosti
- O posvätnom kľudu tela a duše (o hesychii)
- O modlitbe
- O oslobodení od vášní
- O viere, nádeji a láske